Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Porównywarka ubezpieczeń na życie

Interesuje mnie ubezpieczenie:
Indywidualne
Grupowe
Ubezpieczenie dla:
Siebie
Siebie i kogoś
Orientacyjna suma ubezpieczenia:

200 000 zł

Co to jest polisa na życie i dlaczego warto ją mieć?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Polisę na życie dobrze jest posiadać, ale niekoniecznie pierwszą z brzegu. O jakości ubezpieczenia na życie decyduje wiele czynników, w tym zakres ochrony, maksymalne wartości odszkodowania i charakter samej polisy. Dopiero na tej podstawie można ustalać wysokość składki i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

PORÓWNAJ POLISY NA ŻYCIE

 

Cena polisy na życie jest jednak dla większości kupujących głównym kryterium wyboru. Niesłusznie – różnica w cenie składki między 30 zł a 60 zł miesięcznie jest niewielka, ale może mieć zasadniczą różnicę przy wypadku i wypłacie odszkodowania. Sprawdzamy, na co zwracać uwagę przy wyborze polisy życiowej i gdzie najlepiej szukać tego typu produktów.
 

 

Polisa na życie - 3 warianty ochrony

 
Polisa na życie to forma finansowego zabezpieczenia przyszłości. Osoba, która decyduje się na takie ubezpieczenie ma do wyboru 3 warianty:
  • ochronny – przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie właściciela polisy, a także osób spokrewnionych (współubezpieczonych),
  • ochronno-oszczędnościowy – oprócz ochrony życia i zdrowia wpłacana składka odpowiada za gromadzenie kapitału na koncie polisowym, a zwrot oszczędności następuje na koniec umowy,
  • ochronno-inwestycyjny – ta sama zasada dzielenia składki, z tą różnicą że ubezpieczony inwestując w specjalne fundusze może pomnożyć wartość wpłacanej składki.
Polisy w wersji mieszanej są zazwyczaj droższe od polis ochronnych, ale cena składki będzie też zależeć od wielu innych czynników – sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony czy częstotliwości opłacania składki, np. część towarzystw oferuje zniżki za opłacenie składki z półrocznym czy rocznym wyprzedzeniem.

Ubezpieczenie na życie przede wszystkim chroni na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że w sytuacji, gdy nastąpi zgon ubezpieczonego – najbliżsi, którzy zostali wskazani w umowie, otrzymają określoną w umowie sumę ubezpieczenia.

I jeszcze jedna ważna ogólna zasada - polisa na życie jest podpisywana terminowo lub bezterminowo – ustala to okres ochronny. W przypadku polisy bezterminowej ochrona nie ustępuje po zakończeniu okresu składkowego i ubezpieczony nadal będzie podlegać ochronie.
 
 

OBLICZ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA

 

Karencja w polisie na życie

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje okres karencji, jednak nie dla wszystkich termin ten może być zrozumiały. Karencja oznacza okres pomiędzy zawarciem umowy a wystąpieniem zdarzenia, kiedy ubezpieczonemu nie należy się świadczenie.

Przykład: kobieta, która wybierze polisę na życie z opcją świadczenia za urodzenie dziecka, nie otrzyma świadczenia gdy w chwili podpisania umowy jest w ciąży lub zajdzie w ciążę w przeciągu roku czasu, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje roczny okres karencji. Karencja jest kwestią indywidualną towarzystwa ubezpieczeniowego – niektóre polisy nie posiadają okresu karencji, dla innych może to być okres pół roku, roku lub nawet 2 lat. Dlatego warto sprawdzać czas karencji przed zakupem konkretnego ubezpieczenia.
 

Suma ubezpieczenia - tyle dostaniesz za zdarzenie

Suma ubezpieczenia to kwota, na jaką decyduje się ubezpieczyć klient. Ta kwota jest podstawą do ustalania świadczeń za określone w umowie zdarzenia. Kwota całkowita wypłacana jest z tytułu zgonu ubezpieczonego. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej rozróżniają rodzaj śmierci ubezpieczonego, za co przyznają inne kwoty świadczenia.

Przykładowo, w PZU otrzymuje się:
  • 100% sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego;
  • 100% sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku dodatkowo oprócz świadczenia z powodu śmierci ubezpieczonego;
  • 500% sumy ubezpieczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego w wyniku wypadku komunikacyjnego oprócz świadczenia z tytułu śmierci oraz śmierci spowodowanej nieszczęśliwym wypadkiem.
Trwały uszczerbek na zdrowiu (NNW) ustala się procentowo, w zależności od rodzaju uszczerbku przyznaje się 1% lub 4 % sumy ubezpieczenia za każdy procent uszczerbku.

W przypadku śmierci małżonka np. PZU przewiduje 50% sumy ubezpieczenia, z kolei śmierć małżonka w wyniku nieszczęśliwego wypadku to 250% sumy ubezpieczenia.

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa szansa na wysokie świadczenie z tytułu zdarzenia.

 

OBLICZ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA




Umowy dodatkowe w polisie na życie

Warto zastanowić się również nad zakupem rozszerzenia ochrony. Każda polisa na życie powinna mieć możliwość zakupienia umów dodatkowych. Umowy dodatkowe mogą dotyczyć zakresu ochrony na wypadek:
  • ciężkiego zachorowania;
  • zdiagnozowania nowotworu;
  • wypadków komunikacyjnych;
  • urazów ciała.
 
Umowa dodatkowa powinna bardzo dokładnie sprecyzować zakres ochrony. W przypadku umowy dotyczącej chorób lub nowotworów powinna zawierać listę konkretnych przypadków, na wypadek których chroni ubezpieczonego oraz jaki procent sumy ubezpieczenia przysługuje w momencie wystąpienia choroby.


Polisa indywidualna a grupowa - w czym różnica?

Wiele osób posiada możliwość zakupienia polisy grupowej w swoim zakładzie pracy. Dla tych, którzy nie są przekonani czy chcą podpisywać umowę na najbliższe 20 lat – ubezpieczenie grupowe będzie świetnym rozwiązaniem.

Polisa grupowa jest ubezpieczeniem oferowanym szerszej grupie osób. Z uwagi na dużą grupę docelową, ubezpieczyciel przedstawia ofertę z niższą ceną składki i szerszym zakresem ochrony. Umowa najczęściej podpisywana jest na rok i można ją kontynuować na podobnych warunkach w kolejnych latach, jak i po zakończeniu pracy w danej firmie. Minusem ubezpieczeń grupowych jest niższa suma ubezpieczenia niż w polisie indywidualnej – jednak krótki czas trwania umowy dla wielu jest z pewnością atutem.


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Nasza porównywarka ubezpieczeń na życie znajdzie dla Ciebie najlepszą polisę na rynku w najlepszej cenie.

« Powrót do listy poradników

  • Ubezpieczenie na życie - COMPENSA Życie
  • Ubezpieczenie na życie - EUROPA Życie
  • Ubezpieczenie na życie - HDI-GERLING Życie
  • Ubezpieczenie na życie - PREVOIR
  • Ubezpieczenie na życie - POLISA-ŻYCIE
  • Ubezpieczenie na życie - Gothaer
  • Ubezpieczenie na życie - UNIQA
  • Ubezpieczenie na życie - SIGNAL IDUNA Życia
  • Ubezpieczenie na życie - UNUM
  • Ubezpieczenie na życie - CONCORDIA Życie
  • Ubezpieczenie na życie - MACIF Życie
  • Ubezpieczenie na życie - Nationale Nederlanden
  • Ubezpieczenie na życie - METLIFE
  • Ubezpieczenie na życie - AEGON Życie
  • Ubezpieczenie na życie - ALLIANZ Życie
  • Ubezpieczenie na życie - WARTA Życie
  • Ubezpieczenie na życie - CARDIF
  • Ubezpieczenie na życie - LINK4 Life
X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź