Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Porównywarka ubezpieczeń na życie

Interesuje mnie ubezpieczenie:
Indywidualne
Grupowe
Ubezpieczenie dla:
Siebie
Siebie i kogoś
Orientacyjna suma ubezpieczenia:

200 000 zł

Wypłata świadczenia z polisy za depresję

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Każdy produkt polisy na życie jest skonstruowany w taki sposób, aby chroniona osoba mogła skorzystać z pieniędzy wypłacanych w ramach rekompensaty, o ile dane zdarzenie pokrywa się z wykupionym zakresem ubezpieczenia. Jednak w niektórych przypadkach odszkodowanie w ogóle nie będzie brane pod uwagę.

PORÓWNAJ UBEZPIECZENIA


Kluczowym elementem przemawiającym za przyznaniem świadczenia ubezpieczonemu jest jego stan zdrowia. Naturalnym wydaje się sytuacja, w której właściciel polisy nie otrzymuje należnej mu kwoty zadośćuczynienia, jeśli wcześniej zataił np. fakt zawału serca czy innej choroby. Co natomiast z osobami cierpiącymi na choroby psychiczne? Czy choroby psychiczne a ubezpieczenie na życie wykluczają się wzajemnie?
 

Zasady działania polisy na życie

Zanim rozstrzygniemy, czy świadczenie należy się ubezpieczonemu albo przyznamy rację ubezpieczycielowi, warto wyraźnie ustalić zasady funkcjonowania ubezpieczenia życiowego.
 
W swojej podstawowej formule polisa ta ma za zadanie chronić finansowo rodzinę i najbliższych ubezpieczonego – w razie jego śmierci. Dopiero do wykupionej podstawy można dołączać tzw. rozszerzenia obejmujące:

Jeśli wypadek przydarzył się osobie ubezpieczonej i zdrowej, wówczas ma ona 100% gwarancji otrzymania świadczenia. Warunki są dwa – osoba poszkodowana nie doprowadziła do własnej szkody umyślnie oraz zdarzenie nie znajdowało się na liście wyłączeń odpowiedzialności, np. znajdowanie się ubezpieczonego pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających w chwili zdarzenia.
 
Towarzystwo ubezpieczeniowe tym samym chroni się przed wyłudzeniami odszkodowań ze strony nieuczciwych klientów, co z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się działaniem logicznym, ponieważ umowa polisowa jest rodzajem transakcji wiązanej, a nie funduszem odszkodowawczym.

 

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaca świadczeń na życie

Wspomniane już wyłączenia odpowiedzialności dotyczą wszystkich rodzajów ubezpieczeń. W przypadku polis na życie warto posłużyć się przykładem dowolnego produktu, zaglądając do dokumentu OWU. To właśnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia przyszły ubezpieczony, jak i właściciel polisy znajdzie wszystkie sytuacji, których powinien unikać, aby otrzymać świadczenie.
 
Pod lupę wzięliśmy produkt PZU Ochrona Życia, aby pokazać przykładowe ograniczenia odpowiedzialności. A zatem ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego, jeśli:

 • ubezpieczony podał we wniosku o zawarcie umowy niezgodne z prawdą informacje i oświadczenia istotne dla oceny ryzyka, o które ubezpieczyciel zapytywał przed zawarciem umowy;
 • zdarzenie objęte odpowiedzialnością PZU nastąpiło w okresie trzech lat od zawarcia umowy;
 • przyczyną wystąpienia zdarzenia objętego odpowiedzialnością PZU były okoliczności zatajone lub nieprawdziwie określone przez ubezpieczonego.
 • doszło do samobójstwa ubezpieczonego w okresie do dwóch lat od zawarcia umowy,

 
brak odpowiedzialności dotyczy również śmierci ubezpieczonego poniesionej w wyniku działań wojennych, czynnego udziału w aktach terroru lub masowych rozruchach społecznych, a także w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczonego czynu wypełniającego ustawowe znamiona umyślnego przestępstwa. 

 

OBLICZ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA


 

Odszkodowanie a choroba psychiczna

Jak widać z powyższego zestawienia, śmierć ubezpieczonego nie zawsze oznacza automatyczne przyznanie środków finansowych rodzinie, najbliższym czy innej osobie, która wcześniej została wskazana w umowie polisowej jako uposażona.
 
A co z przypadkami jak zatajenie choroby przed ubezpieczycielem? Wspomniane ograniczenia dotyczą zaledwie umowy podstawowej, natomiast różne odmiany chorób i komplikacji zdrowotnych mogą stanowić osobne wyłączenia odpowiedzialności do poszczególnych umów dodatkowych.
 
Tym samym ubezpieczenie na życie a stan zdrowia psychicznego jest kwestią bardzo ważną, ponieważ tytułowa depresja może spowodować pobyt w szpitalu czy innego rodzaju zdarzenie. Problem w tym, że depresja niezdiagnozowana jest trudna do udowodnienia. Jeśli z kolei ubezpieczony leczył się wcześniej, a ukrył ten fakt w ankiecie medycznej przy zawieraniu polisy na życie, to powinien spodziewać się co najmniej odmowy przy wypłacie świadczenia.
 
 
Warto pamiętać, że Towarzystwo wypłaca świadczenie ubezpieczeniowe w określonym terminie – najczęściej trzydziestu dni od otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu ubezpieczeniowym. I w tym też czasie z pewnością sprawdzi historię chorobową ubezpieczonego. Jeśli w dokumentacji medycznej znajdzie się zapis o przebytej chorobie psychicznej czy innym schorzeniu, otrzymanie świadczenia będzie mocno skomplikowane.
 

 

« Powrót do listy poradników

 • Ubezpieczenie na życie - AVIVA Życie
 • Ubezpieczenie na życie - WARTA Życie
 • Ubezpieczenie na życie - HDI-GERLING Życie
 • Ubezpieczenie na życie - LINK4 Life
 • Ubezpieczenie na życie - MACIF Życie
 • Ubezpieczenie na życie - CARDIF
 • Ubezpieczenie na życie - Nationale Nederlanden
 • Ubezpieczenie na życie - SIGNAL IDUNA Życia
 • Ubezpieczenie na życie - METLIFE
 • Ubezpieczenie na życie - AEGON Życie
 • Ubezpieczenie na życie - EUROPA Życie
 • Ubezpieczenie na życie - CONCORDIA Życie
 • Ubezpieczenie na życie - POLISA-ŻYCIE
 • Ubezpieczenie na życie - UNIQA
 • Ubezpieczenie na życie - Gothaer
 • Ubezpieczenie na życie - UNUM
 • Ubezpieczenie na życie - COMPENSA Życie
 • Ubezpieczenie na życie - PREVOIR
 • Ubezpieczenie na życie - ALLIANZ Życie
X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź